Margarita González Saavedra is alleenstaande moeder van twee dochters en sociaal onderneemster in hart en nieren. Zij is initiatiefneemster én manager van Stichting Empower Yourself, die statushouders trainingen geeft om de afstand tot de arbeidsmarkt te verkleinen. De stichting lijdt onder de coronacrisis, maar de overheid komt organisaties die de belangen van kwetsbare mensen behartigen zoals deze niet tegemoet.

Hoe lang bestaat Stichting Empower Yourself en wat is het doel?

‘Onze stichting is gevestigd in Groningen en opgericht in maart 2017 en heeft als doel om mensen uit kwetsbare groepen in hun kracht te zetten. Dat kunnen mensen zijn met ADHD, ADD, ASS, statushouders, migranten en iedereen die buiten het bootje valt. Dat doen we onder meer door op maat trainingen en omscholingen te geven met het doel de afstand tussen hen en de arbeidsmarkt te verkleinen.’

‘Momenteel zitten we midden in een traject dat eind augustus 2019 is gestart en waarin mensen worden omgeschoold tot junior software tester. In een vorig traject heeft meer dan de helft van de deelnemers een vaste baan gevonden.'

Bekijk het verhaal over de omscholing van Mohannad en Sander.

Tegen welke problemen lopen jullie aan?

‘Om de cursussen te kunnen geven, huren we een grote locatie. Om professionals, coaches, begeleiders, de huur en alle andere kosten van het traject en ook van de stichting te kunnen betalen, hebben we een verdienmodel. Een van onze inkomsten is het aanbieden van onze diensten zoals het testen van software-applicaties, dit is ook bedoeld om de cursisten ervaring te laten opdoen om de kans op een baan te vergroten. Toen de coronacrisis half maart begon, zaten we precies in de periode van de opdrachten, zodat de cursisten in mei/juni naar een werkgever zouden kunnen gaan en/of vanuit onze stichting konden gaan werken. Door deze vreselijke situatie met covid-19 zijn alle opdrachten verzet voor onbepaalde tijd, of geannuleerd. Onze inkomsten zijn dus tot nul procent gedaald.’

Welke gevolgen heeft dat?

‘Er zijn junior testers die nu al een baan hebben en/of stagelopen bij bedrijven, maar door het verzetten of afzeggen van de opdrachten is ook een aantal mensen thuis zonder opdrachten. We bieden hen nu online opdrachten aan, gericht op het op peil houden van de dagstructuur, het taalniveau en hun technische kennis. Dit kost tijd en inspanning, we hebben helaas nu geen inkomsten om de begeleiders te betalen, mijzelf ook niet. En ook niet voor de huur van onze locatie en andere doorlopende kosten.’

‘Ik kan me goed voorstellen dat grote stichtingen zoals het Rode Kruis of Vluchtelingenwerk buffers hebben om door te kunnen gaan. Ik weet niet precies hoe het zit met andere kleine stichtingen maar wij hebben zulke buffers niet. En de voortgang van onze organisatie wordt door de coronacrisis bedreigd.’

Ik krijg het gevoel dat wij als stichting door de regering helemaal niet gezien worden

Zijn er echt geen regelingen voor organisaties als Stichting Empower Yourself?

‘Ik kijk met regelmaat naar de nieuwe ontwikkelingen bij de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO), maar tot nu toe weet ik nog niet of onze stichting van de TOGS-regeling (tegemoetkoming ondernemers getroffen sectoren) gebruik kan maken, want onze SBI-code (Standaard Bedrijfsindelingcode) ontbreekt. Zelf heb ik bij de RVO een aanvraag ingediend maar ik heb tot op de dag van vandaag niks vernomen. De laatste vijf weken heb ik intensief allerlei mensen benaderd met mijn hulpvraag, ik heb contact opgenomen met de gemeente, UWV, KvK, verschillende ondernemers en ondernemingsorganisaties en platforms in heel Nederland. Ik heb ook nog Mona Keizer en Wopke Hoekstra via LinkedIn benaderd: zonder resultaat. Tot nu toe is er niemand die weet of me kan vertellen hoe het zit met financiële hulp voor stichtingen die eigenlijk een sociale onderneming zijn. We betalen ook omzetbelasting, maar we worden niet zo gezien door onze ontbrekende SBI-code. Ik ben oprecht blij dat de Nederlandse regering veel steun biedt aan ondernemingen en zzp’ers, maar het ontmoedigt mij dat organisaties met een hoge sociale-impact-missie zoals Empower Yourself niet onder de regelingen vallen. Ik krijg het gevoel dat wij als stichting door de regering helemaal niet gezien worden. Denkt de overheid dat deze stichtingen geen financiële steun nodig hebben? Veel vragen, maar geen antwoorden.’

Geven jullie de hoop nu op?

‘Nee, we kunnen niet anders doen dan blijven pleiten voor onze geweldig doelgroep. Onze organisatie is jong, maar heeft al mooie successen geboekt. Ook al duurt het langer, het gaat ons wel lukken. Onze toppers laten we niet in de steek! Na de zomer beginnen we met een ICT-omscholingstraject tot PHP- en React-ontwikkelaars, en dit zullen we hoe dan ook doen!’

‘Een lichtpuntje hierbij is dat we gebruik kunnen maken van de kennis van sociaal betrokken ondernemers. Als meer bedrijven zich bij dit waardevolle initiatief aansluiten, zouden we het misschien zelfs redden zonder steun van de overheid. Juist in deze tijd kunnen we elkaar natuurlijk goed gebruiken. Maar ik blijf hopen door de overheid gezien te worden en dat de regering ons ook tegemoetkomt.’

Meer weten?

Ga naar www.stichtingempoweryourself.com of bekijk het profiel van Margarita op LinkedIn.

 

Coronadossier

Dit artikel is onderdeel van een dossier waarin wij kennis verzamelen over het coronavirus. Heb jij een vraag die KIS kan beantwoorden? Tips of noemenswaardige initiatieven? Stuur dan een e-mail naar communicatie@kis.nl.

Naar het dossier

Jouw bijdrage

8 + 8 =
Geef het antwoord op deze rekenoefening. Voorbeeld voor 1+3: voer 4 in.